Városlista
2024. november 23, szombat - Kelemen

Hírek

2022. Október 11. 09:32, kedd | PR
Forrás: (x)

Tapadós melléfogások, amik végül jól sültek el

Tapadós melléfogások, amik végül jól sültek el

Van néhány olyan praktikus találmány, amik a mindennapjaink részei, de nem is gondolunk rá, hogy nem szándékosan találták fel őket. Bemutatunk három olyan tapadós ötletet, ami teljességgel a véletlen szüleménye.

Napi feladatainkhoz sokféle ragasztót vagy ragasztóanyagot használunk az egyszerű stifttől a szövethálós ragasztószalagig. Ezek nagy mértékben megkönnyítik a dolgunkat és azt feltételeznénk, hogy célzottan az adott problémára fejlesztették ki, pedig az élet ennél sokszor jóval kalandosabb utakon vezeti a feltalálót. A Tesa ragasztószalagban, az öntapadós jegyzetlapokban és a tépőzárban egy dolog a közös: mindhárman a véletlen művei.

A Tesa ragasztószalagja

A Tesa világhírű ragasztóipari cég, ami számtalan termékével vezető technológiát képvisel. Éppen ezért nehéz elképzelni, de az első Tesa ragasztószalag valóban egy félresikerült találmány volt.

Dr. Oscar Troplowitz találmánya ugyanis először ragtapasznak készült, de a ragasztófelület olyan erős volt, hogy irritálta a bőrt, így a találmány gyorsan megbukott. A feltaláló viszont nem adta fel, és továbbfejlesztette a ragasztóanyagot is és a hordozóanyagot is feltalálva ezzel a Tesa ragasztószalagot, ami a mai napig a világ egyik legjobb minőségű ragasztószalagja.

Öntapadós jegyzetlapok

A post-itként is ismert öntapadós jegyzetlapok története pont az ellenkező problémával kezdődik: itt a felhasznált ragasztóanyag tartós, de túlságosan gyenge tapadást eredményezett. A feltaláló Spencer Silver volt, de kollégája, Art Fry gondolt rá először, öntapadós lapokat gyártsanak a segítségével. Az ötlet annyira bejött, hogy milliárdos iparág épült rá az 1990-es években lejáró szabadalomnak köszönhetően.

Az öntapadós jegyzetlapok használata nagy divatnak örvend, de olyan ipari célokra is használják, mint a projektmanagement folyamatábrák vagy akár a nyelvtanítás.

Tépőzár

Szintén tapadós problémából indult ki a tépőzár feltalálása, mikor George de Mestral kutyasétáltatás közben azon bosszankodott, hogy a bojtorján a nadrágjába tapadt. Bosszankodása aztán egy találmányba fordult át, mikor nagyító alatt szemügyre vette, hogy a bojtorján kis kampói hogyan kapaszkodnak a puha szövetbe. Néhány kísérlet után megszületett a nejlon alapú velcro, ami az angol velvet (bársony) és crochet (horgolni) szavakból áll össze és arra utal, hogy a tépőzár bársonyos felületébe apró horgokkal kapaszkodik a szalag másik fele.

Címkék: tépőzár, találmány

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 22. 09:59, péntek | PR

Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára

még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni

2024. November 21. 10:04, csütörtök | PR

7 százalékos volt a gyerekinfláció

olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára

2024. November 14. 10:32, csütörtök | PR

K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem

sokan borúsan látják a jövőt

2024. November 13. 09:17, szerda | PR

K&H: vajon a pénzüknél maradnak a fiatalok?

Saját fizetésük alakulását tekintve a dolgozó fiatalok többsége, 75 százaléka fizetésemelésre számít.